Genealogický software

Genealogický software je počítačový software používaný ke sběru, uchování, třídění a zobrazování genealogických informací. Přinejmenším uchovává základní údaje o jedincích, včetně datumů narození, sňatku a úmrtí. Mnoho programů umožňuje vkládat a vyhledávat rozšířené osobní informace jako vzdělání, bydliště a často nabízí zachování zdroje pro každou část evidence.

Většina programů umí generovat základní druhy grafů a sestav, dovolují vložení fotografií a export dat ve formátu GEDCOM, takže data mohou být sdílena s těmi, kdo používají jiný genealogický software.


Srovnání aplikací

Genealogické informace je možné zpracovávat v programu instalovaném ve vlastním počítači nebo v internetové aplikaci. Obojí má výhody i nevýhody.

Předností internetových programů je především možnost sdílení s dalšími uživateli. Výhodou je také, že se obejdou bez instalace. Některé online portály nabízejí k zadaným osobám vyhledání podobných již evidovaných údajů (osoby starší než 120 let zadané jinými uživateli) nebo dohledání ve světových archivech. Tyto funkce jsou však většinou zpoplatněné a jde obvykle o digitálně zporacované archivy větších zemí (zejména USA, GB, apod.). Zadané údaje také můžete označit jako veřejné a zpřístupnit je tak dalším uživatelům, nebo někde jen vybraným uživatelům. Uložení údajů na internetu může být současně nevýhodou z hlediska ochrany dat. I přes bezpečnostní opatření mohou data uniknout. Je proto lepší poskytovat jen takové údaje, které nemohou nikoho ohrozit.

Programy instalované do počítače nabízejí obvykle přehlednější prostředí a především více možností tisku.

Nejčastěji se aplikace nabízejí v základní verzi zdarma a platí se až za komfortní verzi, která teprve obsahuje ty nejlepší funkce. Platí se například za zmíněné lepší možnosti tisku (pro více než 5 generací nebo lepší grafické provedení), případně za navýšení limitu evidovatelných osob (My Heritage) nebo za možnost využívání online archivů (Ancestry). Poplatky u instalovaných programů bývají jednorázové, u online portálů se předělují rozšířené funkce na omezenou dobu (měsíčně apod.).

Přehledné srovnání genealogického software najdete například na genealogy-software.findthebest.com (anglicky). Nejlépe je zde hodnocen program Legacy Deluxe, který je dostupný i v české verzi. Zpoplatněny má právě lepší možnosti tisku a další užitečné nástroje.
Obsáhlý seznam aplikací a nástrojů pro genealogii poskytuje portál genealogy.about.com s členěním do různých kategorií, např.:


Zdarma

Výběr z ořezaných bezplatných verzí a online komunit s omezeným přístupem zdarma je velice široký. Jsou však i neplacené programy zcela zdarma. Článek (v angličtině) na toto téma najdete například na www.techsupportalert.com.

K potřebě dlouhodobého užívání jiných zdrojů se nejlepším řešením zdá být Wiki Tree, která je pouze anglicky a vyžaduje zažádat o členství po souhlasu s etickým kodexem. Je však trvale zdarma a můžete plně využívat všechny nalezené informace, třeba i kompletní rodokmeny.

Pro účely grafických výstupů je dobré kombinovat online bázi s lokálně instalovaným programem. Zdarma je open source řešení Gramps. Mimo jiné se dá instalovat na všech platformách a rozšiřovat dalšími doplňky. Pro uživatele Windows je vhodnější stáhnout si předkompilovanou verzi.


Tisk

Jedním z nejdůležitějších požadavků na elektronickém zpracování rodokmenu je možnost tisku. Existují různé způsoby, jak tištěné údaje graficky zobrazit a jsou firmy, které se zabývají pouze tím. Zajímavé řešení nabízí například Aviz. Mnoho doplňků je pro open source aplikace, například pro Gramps jsou užitečné DescendantsLines.


Portály

Wiki Tree
Ancestry
Find my past
Global Tree
Ancestor Search
Link my Family Tree
Apple Tree
Family Search
GENi
My Heritage


Download

Gramps
Legacy Family Tree
Family Tree Builder
SmartDraw
GenoPro
Genealogy Browser
Personal Ancestral File
My Family Health Portrait

Co je GEDCOM

GEDCOM (zkratka z anglického GEnealogical Data COMmunication) je specifikace pro výměnu genealogických dat mezi různými genealogickými programy. GEDCOM byl vyvinut pro potřeby genealogických výzkumů Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (mormonů). Soubory GEDCOM jsou čistě textové a obsahují genealogické informace o individuálních osobách a data, které spojují tyto záznamy k sobě. Tento formát podporuje většina programů, které se zabývají genealogií, ať už do něj exportují nebo z něho importují. Existuje mnoho pomocných programů, pro konverzi souborů GEDCOM do HTML stránek.

Soubor GEDCOM spočívá ze záhlaví (header), sekce záznamů (records), a sekce následníků (trailer). Záznamy (records) reprezentují individuální osoby (INDI record), rodiny (FAM record), zdroje informací (SOUR record), a další rozmanité záznamy, včetně poznámek. Všechny řádky souboru GEDCOM začínají číslem úrovně. Všechny záznamy nejvyšší úrovně (HEAD, TRLR, SUBN, a každý INDI, FAM, OBJE, NOTE, REPO, SOUR, a SUBM) začínají řádkou úrovně 0. Všechny další čísla úrovní jsou celá kladná čísla (integer). Ačkoli je teoreticky možné psát soubor GEDCOM ručně, formát byl navržen pro použití programy a proto psaní není „user-friendly“.

Více informací na Wikipedii.

London property | Smarter Planet | Katalog sluzeb | Fotografovani | Immobilien Wien | Svatby | 3D foto a video | European Realty Center